Rozstepy


Rozstępy to najczęstszy problem estetyczny, jakiego obawiają się młode mamy. W widoczny sposób zmieniają one bowiem wygląd i strukturę skóry, pozostawiając trwałe i trudne do usunięcia ślady. Nieestetyczne zmiany tworzą się w kilku etapach. Na początku wyglądają jak cienkie, różowe paski, otoczone zdrową skórą.

jak pozbyć się rozstępówlaserowe usuwanie rozstępówmezoterapiarozstępyrozstępy leczenierozstępy objawyrozstępy po ciąży,rozstępy przyczynyrozstępy skórnerozstępy w ciąży, sposoby na rozstępyRozstępy w miarę upływu czasu wydłużają się i poszerzają, zmieniając zabarwienie na ciemniejsze. W końcowej fazie bledną, zmniejszają się i przybierają postać nieregularnych linii. Na ich powstanie ma wpływ naturalne przybieranie wagi podczas ciąży oraz proces mechanicznego rozciągania skóry.

Rola hormonów w powstawaniu rozstępów

Dużą rolę w tym, czy po ciąży pozostaną brzydkie pamiątki w postaci rozstępówodgrywa jednak układ hormonalny. Pod wpływem między innymi  zmian hormonalnychdysfunkcji mogą ulegać fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i włókien kolagenowych. W związku z tym dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności skóry. Kruche włókna kolagenowe zrywają się i na skórze powstają mało estetyczne wrzecionowate pasma, zwane rozstępami – tłumaczy dr Ilona Wnuk-Bieńkowska ekspert z klinik medycyny estetycznej Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy. Rozstępy powstają także na skutek dużego wahania wagi – przytycie w krótkim czasie może wywołać charakterystyczne mikropęknięcia skóry, które same nie znikną nawet wtedy, gdy uda nam się pozbyć kilku nadprogramowych kilogramów. Dlatego po rozwiązania ”antyrozstępowe” warto sięgać nie tylko będąc w ciąży, ale również wtedy, gdy nasza waga ma problem z utrzymaniem poziomu constans.

Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog,

Rozstępy na pośladkach – jak je zlikwidować?

Pojawiły się u mnie (głównie na pośladkach) rozstępy białe – zauważyłam je jakiś rok temu. Nie schudłam ani nie przytyłam, moje waga jest stała, więc nie wiem co mogłoby być przyczyną. Robiłam badania krwi, morfologia, kreatynina, potas, TSH – wszystkie wyniki są prawidłowe. Wiem, że rozstępy trudno jest całkowicie zlikwidować, jednak proszę mi powiedzieć, co może być przyczyną ich powstania?

Elżbieta Szymańska: Rozstępy pojawiają się przy pewnych osobniczych cechach skóry, nie zawsze muszą być wynikiem szybkiego wzrostu lub zwiększenia masy ciała. Są wynikiem uszkodzenia włókien w obrębie skóry właściwej. Likwidowanie ich jest bardzo trudne. Jedną z metod jest radiofrekwencja mikroigłowa. To zabieg, który polega na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł. W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, która ogrzewa skórę na całej długości mikroigieł. Takie podgrzewanie i nakłuwanie stymuluje fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu. Włókna skręcają się i zagęszczają, powstają też między nimi nowe wiązania. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie – zanikać.

Dobre patenty na rozstępy

Choć rozstępy powstają przeważnie w szóstym i siódmym miesiącu ciąży, pierwsze, niewidoczne zmiany w skórze zachodzą już w pierwszym trymestrze. Powstawaniu rozstępów towarzyszy lekki świąd lub pieczenie. Wróg jest podstępny więc walkę z nim należy rozpocząć wcześnie – jeszcze na etapie profilaktyki. Warto stosować dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy zwłaszcza krzem i cynk oraz regularnie ćwiczyć. Na początku ciąży warto sięgnąć po kremy przeciw rozstępom, których zadaniem jest natłuścić i odżywić skórę oraz wpłynąć kojąco na napiętą i swędzącą skórę brzucha.  Aby skóra lepiej chłonęła składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych warto ją regularnie złuszczać.

– Warto zauważyć, że jeśli kobieta ma rozstępy na skutek wahania wagi (wynikającej z diety czy intensywnych ćwiczeń na siłowni) musi się ona liczyć z tym, że ciąża przyczyni się do powstania kolejnych rozstępów. W tym przypadku profilaktyka jest szczególnie wskazana. Dlatego warto przygotować ciało na nadchodzące zmiany także w gabinecie medycyny estetycznej. Profilaktyka podjęta jeszcze przed powstaniem uszkodzeń skóry będzie bardziej skuteczna i szybsza niż leczenie powstałych już rozstępów. W gabinecie medycyny estetycznej powinno się wykonać  zabiegi poprawiające jędrność, nawilżenie i jakość skóry w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie rozstępów, czyli na brzuchu, piersiach, biodrach i górnej części ud – mówi dr Ilona Wnuk-Bieńkowska.

Aktywność fizyczna w walce z rozstępami

To samo dotyczy ćwiczeń fizycznych, które akurat w okresie ciąży należy wykonywać nie tyle regularnie, co z umiarem. Ćwiczenia wzmocnią mięśnie, pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej, wpłyną na poprawę kondycji i wydolności tlenowej organizmu, co na pewno przyda się podczas porodu. Warto przypomnieć, że na ćwiczeniach zawsze korzysta także skóra, która dzięki nim staje się lepiej ukrwiona i napięta. Wszelkie formy aktywności sportowej pośrednio pomagają więc także w walce z rozstępami i cellulitem. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem treningów skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Akcja: likwidacja rozstępów

Jeżeli na skórze pojawią się rozstępy, też nie musisz być na nie skazana na stałe. Dzięki wielkiemu postępowi laseroterapii i medycyny estetycznej znowu będziesz mogła cieszyć się ładną, gładką skórą. Rozstępy leczymy  tak jak blizny – przy wykorzystaniu rozwiązań laseroterapii, połączonej z mezoterapią. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując terapie łączone. Jeżeli mówimy o zabiegach, które naprawdę redukują rozstępy w sposób widoczny i udokumentowany, to wiąże się to z precyzyjnym uszkadzaniem skóry laserami frakcyjnymi oraz plazmą frakcyjną. Takie terapie łączymy z mezoterapią preparatami bogatymi w kwas hialuronowy oraz witaminę C.

Zobacz: Na czym polega zabieg Zaffiro?

Bardzo dobre rezultaty przynosi także łączenie tej terapii z remodelingiem – intensywnym, kontrolowanym podgrzewaniem skóry poprzez podczerwień albo fale radiowe. Efekt ten możemy uzyskać dzięki zabiegom Zaffiro oraz Accent XL. Celem wszystkich wymienionych zabiegów jest pobudzenie skóry do głębokiej i radykalnej regeneracji, co w rezultacie prowadzi do powstania młodych komórek i nowego kolagenu. – Warto także nadmienić, że dzięki złożonej terapii laserowej, lekarz może także usunąć szpecącą bliznę po cesarskim cięciu – tłumaczy dr Ilona Wnuk-Bieńkowska z klinik Esteticmed. Terapię, która ma na celu usunąć bliznę i rozstępy warto rozpocząć tuż po ich pojawieniu się, zanim ulegną zwłóknieniu i zblednięciu (ale w przypadku rozstępów będących następstwem ciąży nie wcześniej niż po zakończeniu okresu laktacji). Wcześnie podjęte leczenie przyniesie bowiem największe  i najszybsze oczekiwane rezultaty, a ciało znowu będzie wyglądać rewelacyjnie nawet w skapym bikini 

2 myśli nt. „Rozstepy”

  1. Witaj mam operację 21 lipca 2016 bardzo się boję ale twoje wpisy dodały mi wiele sił i otuchy obecnie ważę 118kg. Chciałam zapytać ile mniej więcej chudłaś na miesiąc?

    1. Na początku bardzo szybko bo im więcej sie ma nadwagi tym szybciej spada. Potem to już po malutku. Ale osiagnelam swój sukces. Tobie tez zycze💚

Możliwość komentowania jest wyłączona.