Półmaraton … ??? Trenerka mnie zabije :)

Bo zakazała mi biegać !!!! 🙂  (trenerka )  Ale tak to kocham, że dlaczego nie miałabym wziąć udziału w półmaratonie ???  Wiem, że to brzmi narazie smiesznie, bo gdzie ja i biegnąć tyle kilometrów ?? No ale przecież do tego mozna sie wytrenować. Są na to jakieś sposoby i jakieś treningi. Ja uwielbiam biegac, nie sprawia mi wiekszego problemu przebiegniecie 7-8 km hahahaha no tak wiem z czym do ludzi hehe ale skoro to mi nie sprawia trudnosci to dwa razy tyle (no troche ponad) to chyba nie będzie jakieś nie do zrobienia. Biegają miliony ludzi w pół i maratonach. Oczywiście nie wychylam się przed szereg z maratonem bo trzeba zacząć od początku. No ale może kiedyś…. 🙂 Ja to wogóle nie wiem od czego zacząć, muszę znowu zajrzeć do wujka google i wyczytać wszystko co możliwe.

I jeszcze kwestia wyrażenia zgody i aprobaty przez mojego lekarza, chyba nie powinno mi to zaszkodzić, ale lepiej ze świetym spokojem sie za to zabierać. Pewnie będe musiała jeść więcej.

Koniec śmiania się 🙂 – Ja sama chyba w to nie wierzę :):):):):):):):):):):):)

Wrzucam co znalazłam.

Ważne informacje, których nawet nie wiedziałam 🙂

Półmaraton to bieg na dystansie 21,0975 km – a więc równo połowa z dystansu klasycznego maratonu. Mimo dużo krótszej i być może mniej spektakularnej historii, półmaraton cieszy się z każdym rokiem coraz większą popularnością wśród zawodników.

Trochę faktów
   
Pierwszy rekord świata odnotowany został w 1960 roku (ARRS – Association of Road Racing Statisticians – Stowarzyszenie Statystyków Biegów Ulicznych) i wynosił 67 minut i jedną sekundę. Dystans półmaratonu mimo iż potrafi zrobić wrażenie i nieźle zmęczyć, nie jest tak wymagający jak pełen maraton. Również trening nie wymaga od zawodników tak wielkich poświęceń jak przygotowania do biegu na królewskim dystansie.

W Polsce biegi na dystansie półmaratonu zaczęły cieszyć się zwiększoną popularnością w obecnym stuleciu. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej, podejrzewam, że obecnie gdyby ktoś bardzo się uparł mógłby startować w zorganizowanych biegach na dystansie półmaratonu praktycznie w każdy weekend.

W  najbardziej popularnych biegach (Półmaraton Poznański, Półmaraton Warszawski) startuje kilka tysięcy osób, a frekwencja wzrasta z każdym rokiem. Mimo to ciągle brakuje nam do najbardziej popularnych imprez tego typu na świecie, największy dotychczas półmaraton na świecie Brolotpet (między Kopenhagą a Malmo) odbył się w 2000 roku. Na mecie pojawiło się prawie 80 tysięcy zawodników!

 

Jak się przygotować?

 

Start w pierwszych zawodach to wyzwanie dla początkującego biegacza. Półmaraton jest już biegiem, który oferuje wiele emocji, gwarantuje dużą dawkę endorfin i satysfakcji z pokonania za jednym razem ponad 21 km, a jednak nie męczy tak jak maraton. Jednak, nawet i taki dystans potrafi czasami dać w kość i wytknąć błędy popełnione w trakcie treningu przygotowawczego. Półmaraton to dystans, który wymaga pewnego doświadczenia biegowego, wytrenowanego organizmu oraz strategii. Wszystkie najważniejsze kwestie związane ze startem w półmaratonie zebraliśmy poniżej. Jest to część wiedzy, jaką powinien posiadać biegacz mierzący się z tym dystansem. Jak przebiec półmaraton? Odpowiadamy.

Przygotowanie organizmu

W literaturze biegowej można natknąć się na stwierdzenie mówiące o tym, że aby wystartować w pierwszym półmaratonie, należy trenować bieganie już od około jednego roku. Tyle czasu trwa adaptacja ciała biegacza do pokonania tego dystansu przy założeniu, że startujemy od zera. Nasze mięśnie, w tym serce, wymagają regularnego i spokojnego treningu, poprzez który zostaną spokojnie zaadaptowane do tej aktywności fizycznej. Dlaczego aż 12 miesięcy mam trenować, a nie mogę wystartować już po 3 miesiącach regularnego biegania? To wszystko zależy od predyspozycji konkretnego biegacza.

 

Cechy fizjologiczne, geny odziedziczone po rodzicach i tryb życia, mają tutaj dużo do powiedzenia. Jeśli przez wszystkie lata byliśmy aktywni, biegaliśmy za piłą na podwórku szkolnym, a przychodząc do domu nie przesiadywaliśmy przed TV, to zdecydowanie szybciej przygotujemy się do półmaratonu. Każdy biegacz jest inny, a w sporcie nawet najdrobniejsze szczegóły są istotne. Trening, który stosuje Twój kolega nie zawsze będzie odpowiedni dla Ciebie. Potrzeba kilkunastu miesięcy biegania, a nawet kilku sezonów, aby znaleźć kompromis pomiędzy częstotliwością treningów, a ich intensywnością i potrzebną regeneracją.

 

Nikt nie przebiegnie półmaratonu za Ciebie, więc potrzebujesz regularnego treningu. Bieganie to piękna pasja, która odwzajemni się sporą dawką endorfin, będziesz szczęśliwszy, pewniejszy siebie i z większym apetytem na życie. Bieganie, bieganie, bieganie to trzy rzeczy, o których musisz pamiętać jeszcze przed zapisaniem się na półmaraton.

 

Jak sie zdecyduje to napewno napiszę o tym 🙂

 

13871796_1623329144643756_327940187_nbuźki <3