Sposoby na rozruszanie zastojów wagowych. Mechanizm Kontroli Wagi (Weight Control Mechanism)

Codziennie ćwiczysz, wylewasz siódme poty na siłowni, zdrowo się odżywiasz, liczysz kalorie, rezygnujesz z ulubionych kalorycznych potraw, zmieniając styl życia na zdrowszy, a licznik wagi, który do tej pory niemal codziennie pokazywał mniejszą cyfrę, nagle staje w miejscu i ani drgnie. Taka sytuacja spotyka niemal każdego, kto kiedykolwiek podjął walkę z nadprogramowymi kilogramami. Spotka to też każdego, kto odchudzanie dopiero planuje. Warto więc wiedzieć jak poradzić sobie z tym problemem, który zwykle bardzo demotywuje odchudzającego się, często powodując zarzucenie diety i powrót do wagi sprzed odchudzania. Często mnie o to pytacie. Każdy ma zastoje. Organizm wkońcu zaczyna sie stawiać, bo nie chce wszystkiego „stracić” 

W organizmie człowieka nic nie dzieje się bez przyczyny. Ciało ludzkie zostało wyposażone w różne kontrolujące mechanizmy, które chronią nas samych przed niebezpieczeństwami. Jednym z nich jest często zbytnie obniżenie wagi. „Setpoint” czy tzw. Mechanizm Kontroli Wagi (Weight Control Mechanism) mają za zadanie regulowanie właściwej każdemu człowiekowi masy ciała. Znany wszystkim efekt jo-jo jest właśnie niczym innym jak mechanizmem obronnym „setpointu”, który nie chce pozwolić na obniżenie wagi poniżej zaprogramowanej normy. Moment, w którym chudnięcie zostaje zatrzymane, oznacza dotarcie do naszego indywidualnego „setpointu”. Organizm buntuje się przed przekroczeniem tej granicy. Jeśli w tym momencie przerwie się dietę i powróci do wcześniejszego schematu żywienie, ma się zagwarantowany szybki powrót do wagi wyjściowej. W takim momencie przychodzi chwila na próbę przechytrzenia naszego organizmu, by waga nadal spadała.

Zmień myślenie na pozytywne
To pierwszy krok do sukcesu. Nie należy się załamywać niepowodzeniem, twierdząc, że się do niczego nie nadaje. To nie wina naszych chęci czy umiejętności, ale biologii. Zacznij więc od wyobrażenia sobie siebie z idealną i wymarzoną sylwetką, o takiej wadze ciała i takich wymiarach, do jakich dążysz. Przywołuj taki obraz siebie codziennie. Myśl o tym, jak będziesz się czuł, gdy osiągniesz swój cel. Z takim podejściem chwilowy przestój nie osłabi cię, a nawet wzmocni i da siłę do dalszej walki.

Jedz więcej
Myślisz, że to niewłaściwa rada w sytuacji, gdy wydaje ci się, że aby schudnąć powinnaś jeść mniej. Nic bardziej mylnego. W takich sytuacjach należy właśnie dodać kalorii do codziennych posiłków. 200 – 300 kcal w postaci białka przyspieszy metabolizm. Mniejsza ilość kalorii jeszcze bardziej zwolniłaby przemianę materii, mogąc doprowadzić w perspektywie czasu nawet do sytuacji, w której przy ilości spożywanych kalorii, przy których kiedyś traciło się na wadze, dziś się wręcz tyje.

Zwiększ aktywność fizyczną
Zamiast obniżać kaloryczność posiłków i zmniejszać racje żywnościowe, zacznij się ruszać, jeśli do tej pory tego nie robiłaś. Jeśli zaś jesteś aktywną osobą, zmodyfikuj trening, zmień aktywność aerobową, dodaj treningi interwałowe, urozmaicaj ćwiczenia. Im więcej się ruszasz, tym więcej spalasz kalorii. Oczywiście nie należy i z tym przesadzać. Zwiększanie czasu trwania treningu aerobowego powinno następować stopniowo. Dodaj najpierw po pięć minut do każdego treningu w tygodniu, w następnym dziesięć. Niech zwiększanie nie następuje gwałtownie, by zbyt szybko nie przyzwyczaić organizmu do danej ilości ćwiczeń i by w przyszłości mieć jeszcze pole manewru.

Ćwiczenia z obciążeniem
Trening z ciężarkami wpływa na poprawę muskulatury ciała, a im więcej mięśni się posiada, tym więcej kalorii jest spalanych codziennie. Nie musi być to trening przeprowadzany z potężnymi ciężarami, wystarczy program ćwiczeń ogólnorozwojowych na początek z niewielkim obciążeniem.

Zwiększ ilość posiłków
Pięć czy nawet sześć niewielkich posiłków jedzonych w równych odstępach czasu pobudzi metabolizm, a ponadto nie spowoduje odłożenia nadwyżek kalorii w postaci tkanki tłuszczowej, co często ma miejsce w przypadku rzadkiego jedzenia dużych porcji. Znany jest również mechanizm termogenezy poposiłkowej, który powoduje zwiększone zużycie energii potrzebnej do strawienia pokarmów. Największy efekt termogenny ma białko.

Stosuj naturalne termogeniki
Kapsaicyna zawarta w papryczkach chili, imbir, cynamon, kofeina, pieprz, czosnek pomogą w podkręceniu tempa metabolizmu. Podobne działanie ma również zielona herbata i yerba mate. W spalaniu tłuszczu pomogą też produkty bogate w wapń (nabiał), błonnik (warzywa, owoce) czy jod (ryby, owoce morza) oraz znaczne ilości wypijanej codziennie wody mineralnej.

Sposobów jest wiele, by móc przełamać zastój w odchudzaniu i na nowo cieszyć się traconymi kilogramami. Należy jednak pamiętać, że szybka utrata wagi nie jest wskazana, a dotarcie do własnego „setpointu” jest dobrym momentem na przeanalizowanie popełnianych błędów i naprostowanie ich, by w przyszłości móc cieszyć się nie tylko zgrabną sylwetką, ale i dobrym zdrowiem.
Tekst: Anita Demianowicz/ESE/