Jestem już po operacji

Przyjechałam do domu 🙂

jak widać żyje, jestem cała i zdrowa.

Przyjęli mnie na oddział około południa, wzięli ode mnie wszystkie wyniki , założyli kroplówki , dali jakieś leki przeciwwymiotne i antybiotyk. Dziwnie to na mnie podziałało, bo jakoś mi się słabo zrobiło. Ciśnienie miałam mega wysokie, więc to pewnie do tego. Na dodatek na głodzie cały tydzień, bo co to takie małe ożyweczki. Przyszedł do mnie doktor anestezjolog (kochany lekarz) porozmawiał ze mną, pośmialiśmy się i nawet lepiej się poczułam ale i tak Stresa miałam nieziemskiego. Na drugi dzień doktor zaczął od kogoś innego, a ja byłam druga. Operacja trwała jakieś 2 godziny.

Jak położyli mnie na stole operacyjnym, zaczęli mnie obkładać różnymi „przykryciami” , w sumie to Dominika- asystentka doktora mnie zapakowała. Podawali mi seriami znieczulenie , czułam takie mrowiene na twarzy i zasnęłam. Obudziałm się i już było PO- ciśnienie miałam tylko bardziej wysokie i Bardzo się bałam ze cos mi się stanie. Ale polezalam trochę na sali pooperacyjnej i dwie i pół godziny później byłam już na sali mojej. Teraz tylko czekam na efekty i dalsze zalecenia doktora Grzesia

 

Dieta po resekcji żołądka – zasady. Co można jeść po operacji żołądka?

Autor: Monika Majewska

Dieta po resekcji żołądka to dieta lecznicza, która jest bardzo ważnym elementem rekonwalescencji. Właściwie skomponowana dieta po resekcji żołądka umożliwi szybkie zagojenie się pooperacyjnych ran, a co za tym idzie – szybki powrót do zdrowia. Jakie są zasady diety po resekcji żołądka? Co można jeść, a co należy wykreślić z jadłospisu?

Dieta po resekcji żołądka to dieta lecznicza, która ma na celu odciążyć żołądek, w związku z tym powinna być lekkostrawna i bogata w płyny. Właściwie skomponowana umożliwi szybkie zagojenie się pooperacyjnych ran, a co za tym idzie – szybki powrót do zdrowia.

Dieta po resekcji żołądka – zasady

Dieta po resekcji żołądka składa się z kilku etapów:

  • ETAP I – przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu można przyjmować płyny. W drodze wyjątku można podać kleik, najlepiej przyrządzony na bazie ryżu lub kaszy manny
  • ETAP II – przez kolejne 11 dni należy podawać choremu tylko posiłki rozdrobnione, tj. zmiksowane, przetarte lub zmielone
  • ETAP III – w okresie od 2 do 4 tygodni po zabiegu obowiązuje dieta lekkostrawna
  • ETAP IV – po 4 tygodniach od operacji można przejść na dietę niskokaloryczną (z ograniczeniem tłuszczu i cukru w diecie)

Dieta po resekcji żołądka – co można jeść?

Podstawą diety po resekcji żołądka jest pełnowartościowe, chude białko (ok. 1,5-2 g na kilogram masy ciała tj. ok. 100-120 g białka na dobę), najlepiej pod postacią chudego mięsa, ryb, jajek, odtłuszczonego mleka i jego przetworów. Nie może zabraknąć także węglowodanów (tylko w postaci pieczywa pszennego i drobnych kasz) i tłuszczów (tylko tych lekkostrawnych, np. oliwa z oliwek), jednak ich spożycie powinno zostać ograniczone.

Owoce i warzywa także znajdują się w jadłospisie, ale tylko te obierane ze skórki i gotowane. Najlepiej, aby podawać je choremu rozdrobnione i przetarte. Z kolei surowe soki owocowe i warzywne należy rozcieńczać wodą (z powodu zbyt dużej ilości zawartego w nich błonnika). Z płynów, poza wodą sokami i wodą mineralną, dozwolone są także herbata zielona i słabe herbaty owocowe.

Dieta po resekcji żołądka zakłada także wykluczenie słodyczy. Wyjątek stanowią biszkopty, które można spożywać w umiarkowanych ilościach. Z deserów dozwolone są także czerstwe ciasto drożdżowe oraz kisiele, musy i galaretki.

Smak potraw można poprawić delikatnymi przyprawami, takimi jak: wanilia, koper, cynamon, natka pietruszki, anyżek, sok z cytryny, kminek.

Nie przegap

Życie PO OPERACJI usunięcia części ŻOŁĄD…

Jeszcze 15-20 lat temu chirurdzy wycinali część żołądka, żeby leczyć z choroby wrzodowej. Dziś usuwa się żołądek – albo jego część – właściwie tylko w przypadku stwierdzenie nowotworu.

Dieta po resekcji żołądka – jakie produkty wykluczyć z jadłospisu?

1. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec, słonina, boczek), a także tłuste wędliny, konserwy, salceson, pasztetowa i innych tłuste mięsa (wieprzowina, baranina, gęsi, kaczki, dziczyzna) oraz tłuste ryby (m.in. węgorz, łosoś, sum, halibut, szproty.
2. Tłuste produkty mleczne, np. śmietana.
3. Pieczywo żytnie, razowe, chrupkie, grube kasze i makarony.
4. Warzywa i rośliny strączkowe: fasola sucha i szparagowa, groch i groszek zielony, kapusta, brukselka, kalafior, cebula, czosnek.
5. Owoce: czereśnie, gruszki, agrest, wiśnie, śliwki, orzechy, owoce suszone, marynowane.
6. Sery żółte, topione i dojrzewające.
7. Grzyby.
8. Ostre przyprawy, np. pieprz, papryka i chili.
9. Napoje gazowane, nierozcieńczone soki warzywne i warzywno-owocowe, słodzone napoje.
10. Mocna kawa oraz inne napoje na bazie kofeiny, alkohol.

Dieta po resekcji żołądka – w jaki sposób przyrządzać potrawy?

Potrawy należy gotować w wodzie, na parze, piec w folii lub pergaminie albo dusić bez uprzedniego obsmażania.

Dieta po resekcji żołądka – jak jeść posiłki?

Niezależnie od etapu diety, posiłki powinny być spożywane w małych ilościach, a częściej (5 razy dziennie co 3-4 godziny). Każdy posiłek należy jeść wolno, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Niedostateczne pogryzienie pokarmu może doprowadzić do wymiotów. Co ważne, nie należy najadać się do syta. Od stołu należy wstać, zanim poczuje się sytość.

Z kolei płyny powinny być przyjmowane na 30-60 minut przed każdym posiłkiem lub po nim. Należy pamiętać, aby pić małymi łykami i nie popijać w trakcie jedzenia.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-po-resekcji-zoladka-zasady-co-mozna-jesc-po-operacji-zoladka_36909.html

Szykuje się do operacji

Dzisiaj byłam na zakupach ponieważ musiałam kupić potrzebne rzeczy do szpitala.  Muszę dzisiaj się spakować i wszystko żeby już było gotowe. Rano mam się stawić w szpitalu do południa, żeby jeszcze można mi było podać jakieś tam kroplówki i antybiotyk i w sobotę mam operację. Doktor mi mówił, że tego dnia jeszcze kilka innych osób ma operacje, więc nie wiem , która będę.Chłopaki oddelegowani do babci, aż mi się płakać chce na samą myśl że mogę nie wrócić już po nich. Oczywiście będę ryczeć jak tylko moja noga przejdzie przez drzwi szpitalne. Przecież nie mogę się wycofać. Niby z jakiego powodu??? Strachu?? to nie powód. Każdy się boi, i wszystkie te osoby operowane w tym samym dniu co ja tak samo się boją. Też mają rodziny, dzieci, przyjaciół. Szkoda, że nie dają nic na uspokojenie przed wejściem do szpitala. Ciśnienie to pewnie będę miała bliskie wylewu. …..nie mogę się tak nakręcać sama. Dam radę.

Biorę jutro ze sobą laptopa to na pewno będę pisać co i jak

:*

 

Do operacji został tydzień

Równe 7 dni do operacji.

Bardzo dużo osób mi odradza tą operację. Owszem boje się, ale nawet przy wyrywaniu zęba lub przy pobieraniu krwi można umrzeć , czy mieć jakieś powikłania. Wiem, że będę musiała bardzo poważne pilnować diety oraz żeby nie zabrakło mi witamin.

Chcę być szczęśliwa, czy to się komuś podoba czy nie.

Dużo osób mówi też- CZEMU NIE PÓJDZIESZ DO DIETETYKA ???

Do dietetyka ??? no tak a kto mi da na to pieniądze. Dietetyk układa dietę, która do najtańszych nie należy, dodatkowo trzeba robić badania i przychodzić na spotkania. Wszystkie samotne matki, mające także ograniczony budżet domowy wiedzą o czym pisze.

Łatwo się mówi komuś, kto nie miał nigdy problemów finansowych, lub najzwyczajniej w świecie problemów organizacyjnych.

Stosowałam kiedy dietę Montignaca – to bardzo dobra dieta. Wrzucam Wam jej opis, wzięty ze strony montignac.com

Metoda Montignac

Zalozenia:

Metoda Montignaca to oryginalna koncepcja żywieniowa skierowana do osób, które:

  • pragna schudnac i utrzymac prawidlowa mase ciala;
  • zmniejszyc ryzyko wystapienia chorób ukladu sercowo – naczyniowego;
  • zapobiec cukrzycy.

Dalsze informacje na temat Metody Montignac

 


Dieta, która nie jest dieta

Metoda Montignaca nie jest dieta w tradycyjnym znaczeniu tego slowa. Podczas diety ograniczamy spozywana ilosc produktów (czesc nawet wykluczajac) i dlatego czas jej trwania musi byc ograniczony.

Metoda Montignaca proponuje trwala zmiane sposobu odzywiania sie. Stosujac ja, nie je sie mniej, ale lepiej, w przemyslany sposób dobierajac pokarmy.

Poziom cukru we krwi

Przez ostatnie 25 lat Michel Montignac stara sie udowadniac, ze przybieranie na wadze, wbrew ogólnemu przekonaniu, nie jest spowodowane nadmiarem kalorii..

Udalo mu sie wykazac, iz otylosc jest powiazania z wysokim poziomem cukru we krwi, wywolanym spozywaniem okreslonego typu produktów spozywczych.

Pokarm nalezacy do jednej i tej samej kategorii, majacy identyczna wartosc kaloryczna, moze u jednej osoby spowodowac przybranie na wadze, a u innej – schudniecie. To ewidentny dowód, ze kalorie maja niewiele wspólnego z tyciem.


Wiecej informacji na temat wysokiego poziomu cukru we krwi


Pionierskie wykorzystanie koncepcji indeksu glikemicznego (IG)

W latach 80-tych XX wieku Michel Montignac jako pierwszy zaproponowal wykorzystanie koncepcji indeksu glikemicznego w zywieniu osób pragnacych stracic na wadze. Dotad wspólczynnik ten brany byl pod uwage jedynie w leczeniu cukrzycy. Montignac jest nie tylko teoretykiem. Wykazal praktyczne zastosowanie IG w zapobieganiu takich chorobom metabolicznym jak otylosc, cukrzyca i choroby ukladu sercowo – naczyniowego.


Powszechnie znana metoda

Michael Montignac jest uznanym specjalista w dziedzinie zywienia. Jego ksiazki przetlumaczono na 25 jezyków i wydano w 42 krajach, gdzie osiagnely rekordowe naklady (ogólem sprzedano ponad 16 milionów egzemplarzy). Opracowana przez niego metoda zyskala uznanie w calej Europie i stala sie inspiracja dla wielu specjalistów zza Oceanu. Szczególne uznanie zdobyly pozycje ‚Dieta dla biznesmena  i ”Jesc aby schudnac


Dowody naukowe

W ciagu ostatnich 15 lat wiele osób na wlasnej skórze przekonalo sie o skutecznosci metody opracowanej przez Michaela Montignaca. Takze przeprowadzone w ostatniej dekadzie badania naukowe poswiecone hiperinsulinizmowi, wysokiemu poziomowi cukru i indeksowi glikemicznemu potwierdzily skutecznosc metody ”

Udało mi się schudnąć już na takiej diecie kilka kg. Fajna bo też nie trzeba się martwić ilością jedzenia. No Ale……. (zawsze jest jakieś ale) …….często było tak właśnie ,że nie miałam akurat w domu nic prawie co by się nadawało i jadłam „co popadnie” czyli to co akurat było w lodówce.

Moi synowie- są chudzi, więc nie mogę ich katować dietą Montignaca. A robić wszystko podwójnie, dla mnie i osobno dla chłopaków to też średnio…..Bla bla takie gadanie, pewnie zaraz każdy pomyśli kto to czyta „JASNE, DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO”…..

DLA CHCĄCEGO 🙂

 

Sesja zdjęciowa

Jadę na sesję zdjęciową do Wodzisławia Śląskiego.

Zdjęcia są robione dla jednej z firm , produkującej nocną bieliznę dla kobiet w rozmiarze nawet do 60 . Już dla Nich pozowałam, ale wtedy ewidentnie była różnica w moim wyglądzie. Teraz mam jakieś 20 kg więcej.

Apropo wagi…… była tam waga ….110 kg :/ moje ostatnie zmagania z otyłością. Za tydzień operacja. Od tej niedzieli muszę pić tylko te odżywki, co doktor Kowalski kazał.

  • Cubitan
  • Dostępne wersje smakowe
  • czekoladowy
    czekoladowy
  • nutritarget Cubitan
  • • Wysoka zawartość białka, która pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji pacjentów
  • po udarze mózgu oraz gojenia ran, w tym odleżyn
  • • Źródłem białka są serwatka i kazeina
  • • Zawiera argininę – ważny immunoskładnik, który reguluje funkcje odpornościowe organizmu
  • oraz przyspiesza proces gojenia ran, w tym odleżyn
  • • Większa zawartość składników ważnych w procesie leczenia ran (karotenoidów, wit. C i E,
  • cynku)*
  • • Niska zawartość tłuszczu
  • • Zawiera głównie tłuszcze LCT
  • • Źródłem węglowodanów są maltodekstryny i sacharoza
  • • Bezresztkowa1
  • • Bezglutenowa
  • Wysoka zawartość białka, która pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji pacjentów po udarze mózgu oraz gojenia ran, w tym odleżyn
  • Źródłem białka są serwatka i kazeina
  • Zawiera argininę – ważny immunoskładnik, który reguluje funkcje odpornościowe organizmu oraz przyspiesza proces gojenia ran, w tym odleżyn
  • Większa zawartość składników ważnych w procesie leczenia ran (karotenoidów, wit. C i E, cynku)
  • Niska zawartość tłuszczu
  • Zawiera głównie tłuszcze LCT
  • Źródłem węglowodanów są maltodekstryny i sacharoza
  • Bezresztkowa
  • Bezglutenowa
  • Wskazania
  • Postępowanie żywieniowe u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko w przypadkach takich jak:
  • po udarze w fazie przewlekłej oraz podczas rekonwalescencji
  • po operacji oraz w okresie rekonwalescencji
  • leżących, z odleżynami
  • z zaburzeniami gojenia ran

 

 

I wszystko jasne po co ten Cubitan- kosztuje około 8 zł za jedną buteleczkę a mam ich pić 3 dziennie. No ale jak trzeba to trzeba.

 

 

W końcu odpoczynek. Dzieciaki odebrane przez koleżankę, bo przecież do Wodzisławia jest ponad 300 km w dwie strony to ponad 7 godzin jazdy, do tego charakteryzacja i same zdjęcia , więc trwało to mega długo. Jestem padnięta. Oby tylko zdjęcia ładnie wyszły. Wiem też że dziwnie to będzie wyglądało….ale w Wodzisławiu już po zdjęciach pojechaliśmy na kolacje wszyscy…..mmmmmmm jadłam tam najpyszniejszego placka po węgiersku jaki może istnieć na naszej planecie. To pewnie mój ostatni placek po Węgiersku 🙂 po operacji na pewno nie będę jadła takich niezdrowych rzeczy. ABSOLUTNIE !!!!!!!!!!! same warzywka i mięsko, ewentualnie jakies owoce zawierające małą ilość cukru.

Dobrze ze internet to skarbnica wiedzy i można bez problemu znaleźć sobie wartości kaloryczne wszystkich rzeczy. Pytałam doktora i pojemność mojego żołądka na początku będzie wynosiła ok 100 gram. Potem mam pilnować żeby zjadać 150 gram. Ciekawe jakie to uczucie zjeść tak malutko i być najedzonym. Podczas gdy teraz zjadam na pewno ok 500-600 gram na jeden posiłek, gdzie zaraz zagryzam podobną ilością czegoś innego.

Jeny ale wstyd 🙂

W pracy wszyscy trzymają za mnie kciuki. Dziękuje wszystkim moim znajomym i przyjaciołom, którzy trzymają za mnie kciuki. Wiem ,że też się o mnie boją i ja się boje piekielnie, w końcu mam dwóch małych synków.

Nie ma co się nakręcać.

Postaram się po operacji jak najszybciej zrobić wpis 🙂 będę informować na bieżąco.

MediRaty yyyyyyy……raty na operacje ?? Super rozwiazanie

Można u mnie w klinice (KCM Clinic Jelenia Góra ) skorzystać z takiej opcji jak medi raty. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą coś wyleczyć lub zoperować ale nie mają tak o kasy, żeby zapłacić za zabieg, który jak mój kosztuje około 20 tysięcy. Też się nad tym zastanawiałam. No bo…..( nie zaczyna się zdania od NO BO wiem wiem) Zaraz przedstawię wszystko co na ten temat znalazłam w internecie.

Zakładajmy, że człowiek chcący zrobić operację bariatryczną nie ma kasy. No ale Hello !!!! na jedzenie to ma tak ??? to moim zdaniem jest tak, że się potem wyrównuje , coś za coś. Po operacji je się bardzo malutko , co również kosztuje mniej, dużo mniej. W ramach swojej miesięcznej raty za operację. To chyba się opłaca co nie ???

Miesięczny koszt jedzenia wynosi około 400 zł (tylko taki przykład)  po operacji jemy około 80% mniej niż przed, więc i koszty za jedzenie wynoszą 80% mniej . To proste.

Finansowanie MediRatami procedur bariatrycznych

Bariatria czyli chirurgiczne leczenie chorobliwej (złośliwej) otyłości

Bariatria to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, zajmująca się terapią osób otyłych, z nadwagą, których normalne funkcjonowanie zostaje utrudnione lub uniemożliwione oraz pojawiają się różne powikłania zdrowotne. Leczenie chorobliwej otyłości jest zwykle procesem długotrwałym (nie chodzi o natychmiastowe obniżenie wagi ciała). Metody leczenia lekarz dobiera względem m.in. poziomu wskaźnika BMI oraz współistnienia innych chorób (cukrzyca, nadciśnienie). W pierwszej kolejności: odpowiednia konstrukcja diety, zestawy ćwiczeń ruchowych. W razie niepowodzenia terapii, w następnej kolejności: farmakologia, leki, psychoterapia. W ostateczności Pacjent kierowany jest na leczenie chirurgiczne. W większości przypadków procedury bariatryczne a nawet leki nie są objęte refundacją NFZ lub objęte w niewystarczającym zakresie (szacuje się, że w Polsce jest ok. 500 tys. osób kwalifikujących się do zabiegu bariatrycznego, z czego z refundacją NFZ wykonuje się ok. tysiąc), a więc jesteśmy zmuszeni koszty takiego leczenia najczęściej pokrywać z własnej kieszeni.

Rodzaje zabiegów w leczeniu operacyjnym

Zabiegi wykonuje się bez tzw. „otwierania brzucha”, czyli bez dużego przecinania powłok brzusznych, stosując metodę laparoskopową. Niemniej są to zabiegi z grupy tzw. chirurgii ciężkiej. Generalny podział:

  • zabieg zmniejszający objętość żołądka (opaska, pionowa plastyka żółądka)
  • zabieg wyłączający część żołądka
  • zabieg zmniejszająco-wyłączający.

MediRaty to natychmiastowy dostęp do środków w części lub w całości mogących pokryć realizację procedury nawet do 50 000 zł. Finansowanie może odbywać się na podstawie harmonogramu leczenia, jaki określi placówka i lekarz oraz umowy ratalnej między Pacjentem a MediRaty. Jeżeli placówka nie ma podpisanej umowy o współpracy z Medical Finance Group SA (MediRaty), finasowanie następuje na podstawie wystawionej faktury pro-forma.

W systemie MediRaty możemy finansować wszelkie usługi związane z chirurgicznym leczeniem chorobliwej otyłości

Zabiegi bariatryczne są coraz popularniejsze i niestety wymagają sporych nakładów finansowych. Na samym zabiegu bariatrycznym zwykle nie kończy się zmaganie Pacjenta. Najczęściej Pacjent nie akceptuje zbyt dużej ilości fałdów skórnych pozostałych po otyłości, co wymaga operacji plastycznej (plastyka brzucha, ramion). I tutaj znów nie można zbytnio liczyć na refundację z NFZ..

Pamiętajmy, operacja chirurgiczna, szczególnie typu ciężkiego, to zawsze ostateczność. Nie pozwól, aby jednak zaniedbać taką potrzebę, jeżeli ma zmienić jakość życia i przywrócić normalne funkcjonowanie. Pomożemy Ci zdobyć finansowanie również tej procedury. MediRaty pomogą Ci w leczeniu każdej przypadłości. Kontroluj swoje zdrowie możliwie jak najczęściej i reaguj natychmiast, kiedy pojawi się coś niepokojącego, bo z MediRatami stać Cię na to.

Jak działa system finansowania i płatności ratalnych MediRaty?

Zdolność kredytowa.
Dla Pacjenta lub osoby zaciągającej zobowiązanie na rzecz Pacjenta (np. rodzic względem dziecka) lub pupila, kluczowym warunkiem korzystania z finansowania w systemie MediRaty jest posiadanie zdolności kredytowej.

Formalności w 4 minuty.

Potwierdzenie zdolności kredytowej na usługi medyczne w przypadku systemu MediRaty jest proste i trwa zaledwie 4 minuty.
Wystarczy telefon do Konsultanta: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14).

 


Ułatwiony dostęp do prywatnych klinik w całej Polsce.

Dobra historia kredytowa i stałe dochody dają ogromne możliwości korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej oraz usług klinik urody, gabinetów rehabilitacyjnych czy  klinik weterynaryjnych, gdy posiadamy pupila.

 

 

A całą resztę jak i wniosek i numery telefonów oraz kliniki można znaleźć na stronie

https://www.mediraty.pl/

 

🙂

Przymierzamy suknie ślubne :)

Oczywiście moja kochana Justynka :). Ona ma ten plus ze jest bardzo szczupła i wszystko na Nią pasuje. Jeszcze była z nami Karolajn. Potem oczywiście kawusia i powrót do szarej rzeczywistości, czyli do obowiązków. Dobrze, że chociaż weekendy mam wolne od wszystkiego.  Dzieci u dziadków a ja odpoczywam. No chyba ze mam jakieś klientki na paznokcie, albo makijaże i fryzury ślubne. Justynce ja będę robiła makijaż i pazurki do ślubu. Będzie najpiękniejsza, jak zawsze 🙂 Daniel to ma szczęście……no i ja tez, że mam taką wspaniałą przyjaciółkę.

DSC_1921~2to my 🙂

Ale mam pyzatą buzie 🙂

Ale Justynka i tak mnie kocha. Jak każda moja przyjaciółka.

Dzisiaj dużo pracy miałam ale pogoda fantastyczna jak na środek Kwietnia, więc i człowiek jakiś weselszy 🙂

 

Do operacji zostało 12 dni….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Boje się i będę to powtarzać do momentu , aż już będę po jakiś czas i będę żyła cudownie i szczęśliwie.

Ale będę musiała stawić czoła jeszcze jednemu zadaniu jakim jest dietka przed operacją. Musze tydzień przed operacją być jedynie na odżywkach z apteki CUBITAN mające bardzo dużo witamin, makro i mikroelementów, aby po operacji coś tam jeszcze zostało, dlatego że też po operacji będę rzez dwa tygodnie tylko na wodzie. Padnę przecież !!! ale jak tak trzeba to tak być musi. Mój kochany doktor wie co robi , nie zrobiłby mi krzywdy – ktoś potem musi mu pomagać w pracy w klinice w której pracuje.  Po operacji  będę musiała pobyć minimum 2 tygodnie w domu i się nie przemęczać. No a 6 tygodni po operacji unikać wysiłku fizycznego. Ale jak to mam zrobić mieszkając na ostatnim piętrze bez windy.

Na portalu dieta.mp.pl znalazłam taki wywiad z jedna pacjentka – co prawda  nie mojego doktora Grzesia Kowalskiego ale chodzi mi o jej podejście i zadowolenie z operacji  obym ja też mogła tak się wypowiadać jak Ona.

Teraz mogę więcej – rozmowa z pacjentką po operacji bariatrycznej

Udostępnij: Share
25.11.2014
Renata Kołton
Kurier mp.pl; mp.pl/insulinoterapia

Po zabiegu miałam rozchwiany poziom cukru. Zdarzała się glikemia nawet powyżej 260 mg/dl. W tej chwili przyjmuję niższe dawki insuliny niż przed operacją: kiedyś aplikowałam 34 jednostki, teraz wystarcza 20 – opowiada Barbara Stój, pacjentka z cukrzycą typu 1, u której wykonano zabieg rękawowej resekcji żołądka.

Renata Kołton: Jak dowiedziała się Pani o możliwości wykonania zabiegu bariatrycznego?

Barbara Stój: Przy okazji jednej z wizyt w poradni diabetologicznej, w której jestem leczona na cukrzycę typu 1. Poznałam tam kobietę, która przeszła taki zabieg i była bardzo zadowolona. Udało jej się schudnąć ze 130 do 90 kg i była w stanie tę wagę utrzymać. Jest to osoba, która podobnie jak ja choruje na cukrzycę typu 1. Po operacji znacznie zmniejszyło się jej zapotrzebowanie na insulinę. Pomyślałam, że może to szansa również dla mnie.

Ile kilogramów Pani wtedy ważyła?

Miałam otyłość olbrzymią, w niektórych okresach ważyłam niemal 120 kg. Wskaźnik BMI (body mass index) kształtował się u mnie na poziomie 34 punktów.

Czy oprócz cukrzycy typu 1 chorowała Pani na coś jeszcze?

Dziewięć lat wcześniej przeszłam zawał mięśnia sercowego, dolnej i bocznej ściany.

Czy nie stanowiło to przeciwwskazania do zabiegu?

Przed zabiegiem został wykonany cały szereg badań. Musiałam odbyć konsultację kardiologiczną, wykonać EKG, echo serca i RTG. Konieczna była też opinia pulmonologa i wykonanie spirometrii. Stomatolog musiał wydać zaświadczenie, że nie mam żadnych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, byłam również u laryngologa. Wszyscy lekarze stwierdzili jednak, że nie ma przeciwwskazań.

Podczas pierwszej wizyty w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endoskopowej i Naczyniowej w Krakowie dostałam wykaz spraw, których należało dopilnować przed operacją. Oprócz konsultacji specjalistycznych i badań potrzebne było również szczepienie przeciw żółtaczce.

Ile czasu zajęło Pani wykonanie wszystkich potrzebnych badań?

Kolejki do lekarzy specjalistów są, jak wiemy, bardzo długie. Dzięki pomocy znajomych udało mi się skompletować wyniki wszystkich niezbędnych badań w ciągu czterech miesięcy.

Czy sam zabieg był bolesny?

Wykonano go metodą laparoskopową. Właściwie niewiele zostało mi w pamięci. Nie pamiętam nawet momentu, w którym zabierano mnie na blok operacyjny. Natomiast zaraz po zabiegu doszło do obfitych wymiotów. Wszystko, co zalegało w przewodzie pokarmowym, popłynęło. Po wyciągnięciu rurki z przełyku było mi też ciężko mówić. Ogólnie odczuwałam lekki ból, ale kolejnego dnia było już lepiej. Właściwie z każdą godziną dolegliwości ustępowały, a trzy dni po zabiegu zostałam wypisana ze szpitala.

Czy mogła Pani jeść zaraz po zabiegu?

W pierwszych dniach prawie nic nie jadłam. W trakcie pobytu w szpitalu prof. Andrzej Budzyński pilnował tylko, czy odpowiednio dużo piję. W trzecim dniu dostałam bardzo płynną zupę.

Przez pierwszy miesiąc po operacji na cały dzień wystarczał mi właściwie mały kubek jogurtu naturalnego. Zjadałam dwie łyżki na śniadanie, dwie na obiad i dwie na kolację. Przez kolejne tygodnie żywiłam się głównie przecieranymi zupkami dla niemowląt i stopniowo wprowadzałam normalne zupy, np. rosół z odrobiną makaronu. Po półtora miesiąca mogłam już jeść wszystko, ale w bardzo małych ilościach, np. chleb, za którym bardzo tęskniłam. Okazało się, że byłam w stanie zjeść tylko pół kromki, i to bez dodatków, a już czułam się syta.

Teraz cały czas trzymam dietę i jem zdecydowanie mniej niż przed zabiegiem. Pół gałki ziemniaków, kawałeczek mięsa, odrobina surówki – to cały obiad. Porcje muszą być małe. Dwóch dań nie dałabym rady zjeść.

Czy lekarze informowali Panią, w jaki sposób taka operacja wpłynie na późniejszy sposób odżywiania się, że już zawsze będzie Pani musiała jeść zdecydowanie mniej?

Miałam świadomość, że będę musiała jeść mniej, ale zabrakło mi szczegółowego omówienia, jak to będzie później wyglądało. Po zabiegu z własnej inicjatywy konsultowałam się telefonicznie z dietetyczką z Kliniki. W szpitalu dostałam tylko rozpiskę tego, co mogę jeść przez pierwsze cztery tygodnie po zabiegu.

W jakim tempie Pani chudła?

Jeszcze przed zabiegiem dostałam zalecenie, że powinnam schudnąć. W ciągu pół roku przygotowań zrzuciłam około 20 kg. Kiedy jechałam na operację, ważyłam już 98 kg.

Zaraz po zabiegu traciłam niemal kilogram w ciągu dnia. Od czasu operacji ubyło mi 17 kg. Teraz przestałam już tracić na wadze. Może gdyby udało mi się zacząć więcej ruszać, miałabym szansę jeszcze trochę schudnąć.

Czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do uprawiania przez Panią sportu?

Nie. Sport jest nawet wskazany w moim przypadku.

Przez pewien czas jeździłam na zajęcia taneczne do Krosna. Ciężko mi było jednak połączyć dojazdy z pracą i koniecznością przyjmowania regularnych posiłków. A w Jaśle niestety nikt takich zajęć nie prowadzi. Musiałam zrezygnować.

Czy przed zabiegiem próbowała Pani schudnąć stosując odpowiednią dietę?

Lekarze zalecali mi dietę cukrzycową, która zakłada wykluczenie słodyczy i rzeczy tłustych, a liczbę kalorii ogranicza do 1000 dziennie. Ale miałam problem z utrzymaniem dyscypliny. Cieszyłam się, gdy udawało mi się schudnąć kilka kilogramów, ale po kilku tygodniach znowu przybierałam na wadze.

Pod opieką jakiego lekarza obecnie Pani pozostaje?

Byłam operowana w lipcu 2013 roku, i od zabiegu nie byłam u chirurga na kontroli. Z zewnątrz zostały mi tylko mikroskopijne blizny i nie odczuwałam żadnych dolegliwości bólowych, ale brakuje mi potwierdzenia, że wszystko właściwie się zagoiło. W trakcie pobytu w szpitalu mogłam o wszystko zapytać prof. Budzyńskiego i otrzymywałam wyczerpujące odpowiedzi. Przy wypisie poinformowano mnie, że za jakieś pół roku ktoś z Kliniki do mnie zadzwoni, aby umówić termin wizyty. Do tej pory jednak nikt się nie odezwał. Raz sama zadzwoniłam, aby się skonsultować z lekarzem, który był przy zabiegu, ale nie udało mi się z nim skontaktować. Dla własnego komfortu będę nadal próbowała umówić się na wizytę.

Ze względu na cukrzycę, co dwa miesiące odwiedzam diabetologa.

Czy zabieg bariatryczny w jakikolwiek sposób wpłynął na leczenie cukrzycy? Czy w Pani przypadku również udało się zmniejszyć dawki przyjmowanej insuliny?

Zaraz po zabiegu miałam rozchwiany poziom cukru. Zdarzała się glikemia powyżej 200 mg/dl czy nawet 260 mg/dl. W tej chwili to się już unormowało i przyjmuję niższe dawki insuliny niż przed zabiegiem. Poprzednio na noc aplikowałam 34 jednostki, w tej chwili wystarcza 20.

Czy oprócz mniejszych posiłków, po zabiegu pojawiły się inne ograniczenia?

Nie. Raczej w drugą stronę. Teraz mogę więcej. Czuję się lżejsza, łatwiej mi się poruszać. Przed zabiegiem miałam problem ze swobodnym przejściem 100 metrów. Serce mi kołatało, dostawałam zadyszki. Teraz nawet pod górkę mogę wejść bez większych trudności.

Słyszałam różne opinie na temat operacji bariatrycznych. Osobiście spotkałam się ze sceptycznym nastawieniem jednego lekarza, u którego byłam na konsultacji. Ale sama poleciłabym taki zabieg każdemu, kto zmaga się z otyłością.

Wielką radością jest to, że znów mogę nosić ubrania, które przed zabiegiem były zbyt małe. Część z nich jest na mnie nawet za duża! Przypuszczam, że gdybym schudła jeszcze 10 kg, nie miałabym oporów przed założeniem bikini.

Rozmawiała Renata Kołton

 

JA TEŻ CHCE, NIE MOGĘSIĘ DOCZEKAĆ !!!

lecę odpoczywać

 

 

 

Badania zrobione – znam termin operacji

Badania już zrobiłam. Wyniki dzisiaj już były. Z krwią ok. Tylko na wynik grupy krwi muszę poczekać jeszcze troszkę. W gastroskopii tez wszystko wyszło dobrze, swoją drogą ale wstyd ta gastroskopia tak się opluć hihi 🙂

Dzisiaj miałam badania kardiologiczne, też wszystko dobrze. Także operację mogę mieć.  Jeszcze muszę załatwić kilka formalności i wizytę u pulmunologa ze względu na  moja astmę i parę innych rzeczy.

Termin mam już zaklepany na 25 kwietnia- czyli całkiem niedługo :):):):):):):):):):):):):):) Boję się strasznie. Nigdy w życiu się tak nie bałam, ale wiem, że jak nie spróbuję zmienić swojego życia to do końca życia będę nieszczęśliwa. To ja mam być szczęśliwa, żeby inni ludzie mnie akceptowali i kochali , żebym mogła normalnie żyć i być szczęśliwą mamusią, jaką chce być dla moich synków.

Już widzę reakcję ludzi, którzy zobaczą jak schudnę 🙂

Na czas operacji i kilka dni po będę musiała mieć jakąś pomoc- ale wiem, że mogę liczyć na moich przyjaciół.

Justynce nie ma co głowy zawracać – bo nie pamiętam czy już pisałam, spodziewa się dzidziusia – ale na dodatek nie jednego ale dwóch 🙂 będą bliźniaki. Oto taka niespodzianka przed ślubem. Jutro idziemy przymierzać suknie ślubne. Pochodzimy może za butami. Jak będę miała czas.

 

Sesję zdjęciową mam tydzień przed operacja. Moja ostatnia sesja zdjęciowa w rozmiarze 48 :/ – OBY NIGDY więcej nie musiała się wstydzić sama za siebie.

Nadal nie ma partnera na wesele 🙁 No ale jak ma się znaleźć jak wyglądam jak słoń. Po operacji pod koniec kwietnia do ślubu minie 8 tygodni więc już pewnie sporo schudnę. Na szczęście nie będę świadkową Godzillą. Przecież to taka ważna rola w życiu, świadkowanie na najważniejszym wydarzeniu w życiu mojej przyjaciółki to nie przelewki 🙂

Mam motywacje!! i to już nie jedną.

Chcę się zoperować, chcę być szczupła i piękna.

Nie mogę się doczekać.

Aaaaaaa…… i tydzień przed operacja muszę być na płynnej diecie- odżywkach z apteki, aby uzupełnić wszystkie witaminy i aby po operacji mi niczego nie zbrakło w organizmie. Jak ja to wytrzymam ?? 😉 No jakoś muszę hehe. Tydzień wytrzymam.

Pozdrawiam

Podjęłam decyzję o operacji

Przetrzepałam cały Internet, wszystkie fora, które piszą o operacjach bariatrycznych, i doszłam do wniosku, że jest to moja jedyna szansa. Rozmawiałam także z Doktorem Kowalskim (z którym pracuje) i mam duże wskazania do takiej operacji – BMI powyżej 35 i choroby współinstniejące. No tak, przez moją nadwagę nabawiłam się nadciśnienia tętniczego i ciągle jestem na lekach, jakbym miała jakieś 40 lat więcej niż mam w rzeczywistości.

Taki artykuł znalazłam na stronie internetowej poradnikzdrowie.pl

„Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka to operacja bariatryczna, która polega na usunięciu około 2/3 żołądka – to sprawia, że jest nieodwracalna. Przez pierwsze dwa lata od operacji można utracić około 60 procent nadwagi. Jakie są wady i zalety tej operacji bariatrycznej? Na czym polega rękawowa resekcja żołądka? Obejrzyj wideo z sali operacyjnej.

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka jest jedną z nowszych metod przeprowadzania operacji bariatrycznych. Zwykle wykonywana jest laparoskopowo. Gdy rękawowa resekcja żołądka nie przyniosła pożądanego efektu lub utrata masy ciała jest niezadowalająca, można wykonać inne operacje bariatryczne.

Rękawowa resekcja żołądka: na czym to polega?

Rękawowa resekcja żołądka to usunięcie 2/3 bocznych żołądka zmieniająca żołądek z worka w wąski rękaw. Dzięki temu pojemność żołądka zmniejsza się o około 90 procent oraz zwiększa się tempo przechodzenie treści pokarmowej przez żołądek. Zmniejsza się również w znacznym stopniu wydzielanie greliny (hormonu głodu), bo produkowany on jest w części żołądka, która w trakcie rękawowej resekcji żołądka zostaje usunięta.

Rękawowa resekcja żołądka: przebieg zabiegu

Rękawowa resekcja żołądka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym – operacja trwa około 90 minut. Po operacji choremu podaje się środki przeciwbólowe, jeszcze w dniu operacji pacjent powinien zacząć siadać. Konieczny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu, do normalnej aktywności wraca się po kilku tygodniach. W pierwszej dobie po zabiegu wykonuje się zwykle RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego ze środkiem cieniującym w celu oceny efektu leczenia.

Po zabiegu operacyjnym trzeba diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przez pierwsze 2 tygodnie po operacji wskazane jest stosowanie diety płynnej lub miksowanej. Pokarmy stałe wprowadza się stopniowo dopiero po upływie tego czasu.

Rękawowa resekcja żołądka: wskazania

  • BMI 35-50
  • silna motywacja (zgoda na kryteria żywieniowe i psychologiczne)
  • niejedzący słodyczy
  • nieobjadający się
  • niejedzący pod wpływem stresu
  • zgoda na opiekę poszpitalną
  • zgoda na umieszczenie implantu w ciele
  • brak zgagi
  • brak źle kontrolowanej cukrzycy typu 2

Rękawowa resekcja żołądka: zalety

  • mało powikłań
  • nie wymaga zespoleń
  • jest technicznie prostszą operacją niż ominięcie żołądkowe
  • może być stosowana jako pierwszy etap dwuetapowej operacji
  • usuwa część żołądka wytwarzającą hormon grelinę pobudzającą łaknienie
  • nie występuje zespół poresekcyjny
  • minimalizuje ryzyko wrzodów żołądka
  • nie jest wymagany żaden implant
  • Liczne badania naukowe udowodniły także jego korzystny wpływ na kontrolę m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu czy zespołu bezdechu sennego.

Rękawowa resekcja żołądka: wady

  • możliwe jest rozszerzenie zmniejszonego żołądka, co wymusza druga operację
  • wymaga nacinania i zszywania żołądka, co ma wpływ na ryzyko powikłań
  • wymaga bardziej rygorystycznej diety niż ominięcie żołądkowe
  • nie ogranicza wchłaniania, co może spowolnić utratę wagi
  • jest nieodwracalna, gdyż usuwa się część żołądka
  • długoterminowe efekty nie są dzisiaj znane

Rękawowa resekcja żołądka: powikłania

Do najczęstszych powikłań rękawowej resekcji żołądka należą:

  • infekcja ran pooperacyjnych
  • krwawienie z miejsca odcięcia fragmentu żołądka
  • nieszczelność i przeciek w miejscu odcięcia fragmentu żołądka
  • uszkodzenie śledziony wymagające jej usunięcia
  • zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa
  • niewydolność nerek wymagająca dializoterapii
  • niewydolność układu krążenia lub zawał serca
  • zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, zatorowość płucna (zobacz: Zakrzepica)
  • przepuklina w bliźnie pooperacyjnej
  • niedobory witamin i składników odżywczych
  • pooperacyjna depresja.

Śmiertelność w przypadku rękawowej resekcji żołądka wynosi mniej niż 1 procent ”

Tego ostatniego zdania mogło by nie być 🙂 ale ufam Doktorowi, wiem że mi krzywdy nie zrobi.

Zapiszę się szybko na badania, aby doktor mnie zakwalifikował.

Trochę tego jest

Wizyta u Kardiologa + echokardiografia serca-tego się boje najbardziej, bo mam spore nadciśnienie, astmę, ryzyko choroby wieńcowej. Dodatkowo gastroskopia ( fuuuuu ), rtg płuc, badania z krwi- o jeeeeenyyyy dużo tego. Aż zapomniałam co więcej.

Ale jak wszystko się uda to będę najszczęśliwsza na świecie.  Doktor jest Mega kochanym człowiekiem i cudotwórca. Wiem bo z Nim pracuje. Widać że kocha swoją prace, i to bardzo. Każdego pacjenta traktuje indywidualnie i z ogromnym sercem. Także jako współpracownik jest fantastycznym „kolegą” z pracy.

 

A coś więcej o metodzie ??

Zdecydowałam się – po konsultacji z Dr. G.K. że zrobi mi rękawową resekcję żołądka. Czyli polega to na usunięciu krzywizny większej żołądka czyli tego tzw. wybrzuszenia żołądka. Moja pojemność tego zmniejszy się o 80 % i porcje jedzenia będą w granicach 100-150 gram. ( to ciekawe ile teraz tego jest )

Jeny !!! ale jestem szczęśliwa, że będę miała ta operacje 🙂

Chce jak najszybciej zrobić badania, żeby jak najszybciej zrobić operacje. Bo w ogóle moja kochana Justynka z Danielem- jak już pisałam biorą ślub. I jestem MEGA  zaszczycona bo będę ich świadkową !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Aż się wzruszyłam jak mnie o to poprosili. Będę najlepszą świadkową na świecie 🙂 Obiecuje….. 🙂

Niebawem idziemy przymierzać suknie. Już nie mogę się doczekać. Dużo strasznie pracy przy tym wszystkim, a wesele już w czerwcu i dopiero teraz przygotowania ruszają pełna para. PARĄ !!! a propo’s pary – nie mam nikogo na wesele…..kto by chciał takiego słonia 🙂 Za takie teksty zaraz bym dostała po głowie od moich przyjaciół i ludzi, z którymi pracuje hehehe.

Chciałabym tyle napisać, ale nie mam już czasu. Jutro robie badania krwi, gastroskopię i rtg klatki piersiowej- dobrze, że wszystko to mogę zrobić na miejscu u mnie w pracy. Nie musze jeździć od placówki do placówki. Kardiolog pojutrze – moja kochana szefowa 🙂 zbada mnie wzdłuż i wszerz.

 

Pa:*

 

Wróciliśmy

Ale była wycieczka !!! było mega ekstra 🙂

Taka odskocznia od dnia codziennego – tego mi trzeba było 🙂

 

Ale jedno mi się nie podoba……patrzcie na to !!!!!!

DSC_1876Zdjęcie zrobione przez mojego synka

 

To moje najgorsze zdjęcie w życiu !!!!  ale wstyd…..

koniecznie muszę porozmawiać z doktorem o tej operacji.

moja waga na dzień dzisiejszy 110 kg.

Aż się płakać chce.

Jutro się rozwinę bardziej. Idę spać bo za dużo dziś emocji.

 

Lany poniedziałek

Jedziemy na wycieczkę adnych przygód po drodze.

 

Zbieramy się , przed nami około 4 godziny jazdy. Jeszcze z chłopakami tak daleko nie jechałam, najdalej do Gliwic. Oby tylko wytrzymali bez problemu tyle godzin drogi. Pogoda cudna jak na początek kwietnia.

 

Komu w drogę….. 🙂