Jestem już po operacji

Przyjechałam do domu 🙂

jak widać żyje, jestem cała i zdrowa.

Przyjęli mnie na oddział około południa, wzięli ode mnie wszystkie wyniki , założyli kroplówki , dali jakieś leki przeciwwymiotne i antybiotyk. Dziwnie to na mnie podziałało, bo jakoś mi się słabo zrobiło. Ciśnienie miałam mega wysokie, więc to pewnie do tego. Na dodatek na głodzie cały tydzień, bo co to takie małe ożyweczki. Przyszedł do mnie doktor anestezjolog (kochany lekarz) porozmawiał ze mną, pośmialiśmy się i nawet lepiej się poczułam ale i tak Stresa miałam nieziemskiego. Na drugi dzień doktor zaczął od kogoś innego, a ja byłam druga. Operacja trwała jakieś 2 godziny.

Jak położyli mnie na stole operacyjnym, zaczęli mnie obkładać różnymi „przykryciami” , w sumie to Dominika- asystentka doktora mnie zapakowała. Podawali mi seriami znieczulenie , czułam takie mrowiene na twarzy i zasnęłam. Obudziałm się i już było PO- ciśnienie miałam tylko bardziej wysokie i Bardzo się bałam ze cos mi się stanie. Ale polezalam trochę na sali pooperacyjnej i dwie i pół godziny później byłam już na sali mojej. Teraz tylko czekam na efekty i dalsze zalecenia doktora Grzesia

 

Dieta po resekcji żołądka – zasady. Co można jeść po operacji żołądka?

Autor: Monika Majewska

Dieta po resekcji żołądka to dieta lecznicza, która jest bardzo ważnym elementem rekonwalescencji. Właściwie skomponowana dieta po resekcji żołądka umożliwi szybkie zagojenie się pooperacyjnych ran, a co za tym idzie – szybki powrót do zdrowia. Jakie są zasady diety po resekcji żołądka? Co można jeść, a co należy wykreślić z jadłospisu?

Dieta po resekcji żołądka to dieta lecznicza, która ma na celu odciążyć żołądek, w związku z tym powinna być lekkostrawna i bogata w płyny. Właściwie skomponowana umożliwi szybkie zagojenie się pooperacyjnych ran, a co za tym idzie – szybki powrót do zdrowia.

Dieta po resekcji żołądka – zasady

Dieta po resekcji żołądka składa się z kilku etapów:

  • ETAP I – przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu można przyjmować płyny. W drodze wyjątku można podać kleik, najlepiej przyrządzony na bazie ryżu lub kaszy manny
  • ETAP II – przez kolejne 11 dni należy podawać choremu tylko posiłki rozdrobnione, tj. zmiksowane, przetarte lub zmielone
  • ETAP III – w okresie od 2 do 4 tygodni po zabiegu obowiązuje dieta lekkostrawna
  • ETAP IV – po 4 tygodniach od operacji można przejść na dietę niskokaloryczną (z ograniczeniem tłuszczu i cukru w diecie)

Dieta po resekcji żołądka – co można jeść?

Podstawą diety po resekcji żołądka jest pełnowartościowe, chude białko (ok. 1,5-2 g na kilogram masy ciała tj. ok. 100-120 g białka na dobę), najlepiej pod postacią chudego mięsa, ryb, jajek, odtłuszczonego mleka i jego przetworów. Nie może zabraknąć także węglowodanów (tylko w postaci pieczywa pszennego i drobnych kasz) i tłuszczów (tylko tych lekkostrawnych, np. oliwa z oliwek), jednak ich spożycie powinno zostać ograniczone.

Owoce i warzywa także znajdują się w jadłospisie, ale tylko te obierane ze skórki i gotowane. Najlepiej, aby podawać je choremu rozdrobnione i przetarte. Z kolei surowe soki owocowe i warzywne należy rozcieńczać wodą (z powodu zbyt dużej ilości zawartego w nich błonnika). Z płynów, poza wodą sokami i wodą mineralną, dozwolone są także herbata zielona i słabe herbaty owocowe.

Dieta po resekcji żołądka zakłada także wykluczenie słodyczy. Wyjątek stanowią biszkopty, które można spożywać w umiarkowanych ilościach. Z deserów dozwolone są także czerstwe ciasto drożdżowe oraz kisiele, musy i galaretki.

Smak potraw można poprawić delikatnymi przyprawami, takimi jak: wanilia, koper, cynamon, natka pietruszki, anyżek, sok z cytryny, kminek.

Nie przegap

Życie PO OPERACJI usunięcia części ŻOŁĄD…

Jeszcze 15-20 lat temu chirurdzy wycinali część żołądka, żeby leczyć z choroby wrzodowej. Dziś usuwa się żołądek – albo jego część – właściwie tylko w przypadku stwierdzenie nowotworu.

Dieta po resekcji żołądka – jakie produkty wykluczyć z jadłospisu?

1. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec, słonina, boczek), a także tłuste wędliny, konserwy, salceson, pasztetowa i innych tłuste mięsa (wieprzowina, baranina, gęsi, kaczki, dziczyzna) oraz tłuste ryby (m.in. węgorz, łosoś, sum, halibut, szproty.
2. Tłuste produkty mleczne, np. śmietana.
3. Pieczywo żytnie, razowe, chrupkie, grube kasze i makarony.
4. Warzywa i rośliny strączkowe: fasola sucha i szparagowa, groch i groszek zielony, kapusta, brukselka, kalafior, cebula, czosnek.
5. Owoce: czereśnie, gruszki, agrest, wiśnie, śliwki, orzechy, owoce suszone, marynowane.
6. Sery żółte, topione i dojrzewające.
7. Grzyby.
8. Ostre przyprawy, np. pieprz, papryka i chili.
9. Napoje gazowane, nierozcieńczone soki warzywne i warzywno-owocowe, słodzone napoje.
10. Mocna kawa oraz inne napoje na bazie kofeiny, alkohol.

Dieta po resekcji żołądka – w jaki sposób przyrządzać potrawy?

Potrawy należy gotować w wodzie, na parze, piec w folii lub pergaminie albo dusić bez uprzedniego obsmażania.

Dieta po resekcji żołądka – jak jeść posiłki?

Niezależnie od etapu diety, posiłki powinny być spożywane w małych ilościach, a częściej (5 razy dziennie co 3-4 godziny). Każdy posiłek należy jeść wolno, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Niedostateczne pogryzienie pokarmu może doprowadzić do wymiotów. Co ważne, nie należy najadać się do syta. Od stołu należy wstać, zanim poczuje się sytość.

Z kolei płyny powinny być przyjmowane na 30-60 minut przed każdym posiłkiem lub po nim. Należy pamiętać, aby pić małymi łykami i nie popijać w trakcie jedzenia.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-po-resekcji-zoladka-zasady-co-mozna-jesc-po-operacji-zoladka_36909.html